Göteborg är en stad som verkligen kommer till sin rätt från vattnet. Att ta en båttur genom kanalerna, ut i skärgården eller längs älven är något jag alltid återkommer till. Det spelar ingen roll om det är mitt i sommaren eller en krispig vårdag – det är något särskilt med att se staden glida förbi medan båten sakta tar sig fram.
Som kock har jag nog ett extra öga för upplevelser där smaker, miljö och stämning samspelar. Och det är precis det som båtturerna här lyckas med. Många av turerna kombinerar själva färden med mat och dryck. Det blir inte bara en utsikt – det blir ett minne.
Skärgården runt hörnet
Det fina med Göteborg är att skärgården börjar nästan direkt. En kort tur ut, och du är bland öar, klippor och öppet hav. Väljer du en tur ut mot Vrångö, Brännö eller Styrsö får du både frisk luft och en naturupplevelse som inte kräver bil eller långa resor. Ni kan läsa mer här https://tourist-fishing.se/
Flera båtturer har med sig guide eller inspelad information om platserna man passerar. Det ger lite extra krydda till upplevelsen. Och vill man ha det ännu enklare kan man hoppa på någon av de reguljära skärgårdsbåtarna – perfekt för en heldag med bad, fika och kanske ett glas vitt i kvällssolen.
För mig handlar det också om rytmen. På land går det fort. På vattnet saktar allt ner. Man pratar på ett annat sätt. Lutar sig tillbaka. Kanske drömmer om att själv skaffa en liten båt någon dag.
Mat och dryck ombord – en njutning i sig
Flera arrangörer i Göteborg erbjuder båtturer där maten spelar huvudrollen. Jag har själv testat en kvällstur med skaldjursbuffé och blev imponerad. Inte bara av räkorna, utan av helheten. Miljön, dukningen, känslan.
Det finns även turer med vinprovning, räkkryssningar och enklare lunchpaket. Oavsett vad man väljer är det något särskilt med att äta medan båten rör sig sakta framåt. Ljuset faller på ett annat sätt. Smakerna blir tydligare.
Så för dig som bor i Göteborg – eller är på besök – missa inte chansen att uppleva staden från vattnet. Båtturerna är mer än bara transport. De är en paus. En njutning. Och en chans att upptäcka något nytt, fast ändå nära.